Oszustwo 419, nie daj się nabrać oszustom z Nigerii

Sophie

Samurai
https://www.poradykomputerowe.pl/be...e-nabrac-oszustom-z-nigerii.html#.WcYeDtFx1PY

Oszustwo 419, zwane także oszustwem nigeryjskim to sposób wyłudzenia pieniędzy dość „niskich lotów”. Nazwa pochodzi od Nigerii, w której rozpoczął się ten proceder oraz od numeru przestępstwa w nigeryjskim kodeksie prawnym (419). Polega na wysłaniu ofierze wiadomości powiadamiającej, że w Nigerii lub dowolnym innym kraju, umarła ich dawna rodzina i pozostał niebotyczny majątek jako spadek.

Warunkiem odzyskania majątku jest podanie pełnych danych osobowych (w celu potwierdzenia, a faktycznie wyłudzenia Twoich danych) i konta, na które mają być przelane pieniądze lub osobisty przyjazd do danego kraju (tam zmuszą Cię, np. do wykonania przelewu na ich konta). Osoba wysyłająca wiadomości podaje się najczęściej za prawnika.

Przestępca wysyła duże ilości takich wiadomości, licząc, że trafi się ofiara. Oszust oczekuje drobnej kwoty (1-2% wartości obiecanego majątku) za pośrednictwo.

Zapewne samodzielnie słusznie stwierdzisz, że taka oferta to zwykłe oszustwo. Dlatego nigdy nie odpowiadaj na takie wiadomości, bo upewnisz oszusta, że trafił właściwy adres e-mail. Oszust rozsyła wiadomości na ślepo, z wykorzystaniem automatu. Nie klikaj w linki, nie wypełniaj formularzy, nie podawaj żadnych danych. Wiadomość skasuj i zapamiętaj na przyszłość, żeby każdą kolejną potraktować podobnie.
 
Top