Szwindel handlowca z Dubaju

Gentle Giant

Giant Admin for a Day
Staff member
Autor: J. M. Klusek
piątek, 04 lutego 2011 14:10

Na portalu internetowym mieszkaniec gminy Końskie wystawił do sprzedaży samochód ciężarowy. Już miał go wysyłać statkiem do Dubaju, ale w porę obudziła się w nim ostrożność. W efekcie samochód oraz pieniądze za przesyłkę zostały u niego. Teraz internetowy serwis aukcyjny Allegro zablokował obywatelom Nigerii możliwość rejestrowania konta w Polsce.

Sprzedam ciężarówkę
Na portalu internetowym Allegro, mieszkaniec gminy Końskie wystawił do sprzedaży samochód ciężarowy. Na ofertę nie czekał długo. Kupiec z Dubaju informował konecczanina, że samochód nabędzie, ale sprzedający musi samochód wysłać. Niech zamówi kontener i miejsce na statku płynącym do Dubaju. A on już mu wysyła czek. Płaci angielska walutą – funtami. Panowie trzymali się treści uzgodnień.

Czek na kilka tysięcy funtów oczywiście do Końskich dotarł. Samochód jeszcze nie został wysłany. Poszedł z czekiem do banku. Po dwóch dniach okazało się, że to jak tylko kawałek papieru. Ot, fałszywka. Pokrycia w funtach ani innej walucie nie posiada.

Kupiec przepraszał za fałszywkę
Teraz odezwał się kupiec. Przepraszał bardzo konecczanina, że ktoś wysłał do niego falsyfikat, a nie czek. A właściwie, to czek chyba był kradziony i na to proszę uwagi nie zwracać – podkreślał.- Niech pan samochód wysyła, a ja prześlę pieniądze, legalny czek z pokryciem w funtach szterlingach – informował Dubajczyk.

Szwindel rozszyfrowany
Teraz dopiero właściciel auta przejrzał na oczy. Z korespondencji z mieszkańcem Dubaju wynikało, że jako żywo tamten kreuje szwindel. Wyczuł, że Dubajczyk chce go oszukać. Chce bym mu samochód przekazał. Ponadto opłacił jego dostarczenie przetransportowanie z Końskich do Dubaju. A zapłata, znów będzie mi przekazana na fałszywym czeku – podejrzewał. Z tymi problemami poszedł do koneckich policjantów. Ci już mieli do czynienia z ludźmi z Czarnego Lądu, którzy stosowali podobne, wręcz kalkowe metody postępowania. A Polacy, nawet mieszkańcy Końskich pozwali się wodzić za nos, w dodatku płacić i tracić wielkie pieniądze – mówi podinspektor Waldemar Cisowski, zastępca komendanta powiatowego policji w Końskich. – Gdy już ktoś dał się oszukać, tego tupu przestępstwo jest bardzo trudne do wykrycia.

Oszustwo w białych rękawiczkach
Teraz na celowniku oszustów znaleźli się mieszkańcy Polski, Bułgarii, Rumunii, Ukrainy i Rosji. Ludzie z Nigerii, Dubaju czy innych państw Afryki próbują kogoś oszukać. Przedstawiają bardzo korzystne warunki kupna tak długo, aż ktoś da się usidlić. I za jednym podejściem zyskują tysiące euro, dolarów, funtów. A sprzedającemu zostaje płacz i pusta kieszeń. Na czym polega oszustwo? Gdy odpowiemy na maila i podany numer swojego konta bankowego z prośbą o zapłatę, dostaniemy w odpowiedzi prawdopodobnie sfałszowany dowód zapłaty. Po sprawdzeniu przez bank wynika, że przelew został zablokował do czasu otrzymania potwierdzenia wysłania paczki. I naiwni, skuszeni wielkimi pieniędzmi ludzie przesyłki ekspediują. I już nigdy żadnych pieniędzy nie otrzymają.

Błyskawiczny zarobek
Nigeryjski szwindel (Nigerian scam, 419 scam – od numeru artykułu w kodeksie karnym Nigerii, dotyczącego tego przestępstwa) – rodzaj spamu-wyłudzenia polegający na wciągnięciu ofiary w fikcyjny transfer wielkiej kwoty pieniędzy (czasami rzędu kilku milionów USD), z któregoś z krajów afrykańskich – Nigerii i innych krajów Afryki. Według witryny snopes.com około 1997 za pomocą tego mechanizmu wyłudzono od obywateli USA ok. 100 milionów dolarów w ciągu piętnastu miesięcy – czytamy w Wikipedii.

http://www.konecki.tygodnik.net.pl/...d-paragrafem/1819-szwindel-handlowca-z-dubaju
 
Top